×

×
באנר אנרגיה ירוקה

אנרגיה ירוקה

מהי אנרגיה ירוקה?

אנרגיה ירוקה הינו כינוי לכלל סוגי האנרגיה, אשר אינם מזהמים את הסביבה הטבעית. תהליך של הפקת אנרגיה ירוקה מנוגד לתהליך הנפוץ, של הפקת אנרגיה באמצעות דלק מאובנים, כמו, נפט, פחם וגז טבעי. חומרים אלה גורמים לזיהום הסביבה ולפליטת פחמן דו-חמצני, שאחראי להגברת אפקט החממה.

המודעות לחשיבות של אנרגיה ירוקה בארץ

בשנים האחרונות, גברה מאד המודעות שלנו, לנושא של זיהום האוויר והסביבה, ונושא כמו, אנרגיה ירוקה, הפך לנושא מרכזי עבור ארגונים ירוקים רבים. במדינות רבות בעולם, קמו ארגונים ירוקים אשר מנסים, להגביר את המודעות של האזרחים ליתרונות של הפקת אנרגיה ירוקה. כך, גם בישראל.

היתרונות של ירוק אנרגיה בעידן הנוכחי

בעידן שבו, ירוק אנרגיה, הוא הרבה יותר ממוטו, שבכל מקום חותרים למצב של ירוק אנרגיה כפתרון קבוע עבור תהליכים של הפקת אנרגיה, מוענקת חשיבות רבה לאמצעים ולדרכים, שבהם ניתן להפיק ירוק אנרגיה סולארית באמצעות שיטות מודרניות של הפקת אנרגיה ירוקה.
אחת הדרכים הנפוצות ביותר עבור הפקת ירוק אנרגיה סולארית, היא באמצעות מערכות סולאריות העשויות בטכנולוגיות חדישות ביותר.
היתרונות של הפקת ירוק אנרגיה סולארית באמצעות מערכות סולאריות, טמונה בניצול מקסימאלי של אוצרות טבע, שאנחנו מקבלים אותם בחינם.
השמש, היא אחת מאוצרת הטבע, שישראל נהנית ממנה ברוב ימות השנה.
מערכת סולארית ביתית, יכולה לספק מים חמים לבית למשך שעות ארוכות. אך אם נחשוב על היתרונות העצומים שניתן לקבל באמצעות ירוק אנרגיה סולארית של מערכות סולאריות מתקדמות עבור מבני תעשייה ומפעלים, נגלה שהחיסכון בזיהום, בחשמל ובכסף, עבור בעלי המפעל, הוא עצום.

כיצד מפיקים אנרגיה ירוקה?

אנרגיה ירוקה ניתן להפיק באמצעות מערכות סולאריות ביתיות, או מערכות סולאריות לתעשייה. תפקידן של המערכות הוא דומה, אך יכולת הפקת האנרגיה, היא שונה.
מערכות סולאריות על גגות הבתים והבניינים, הן חלק בלתי נפרד מהנוף העירוני בישראל. חשיבותן במאבק כשנגד זיהום האוויר, היא גדולה מאד.
באמצעות המערכות הסולאריות המוצבות על הבתים, נחסך זיהום אוויר כבד ביותר בערים רבות, כשצריכת החשמל יורדת משמעותית בזכות המערכות הסולאריות אשר מפיקות אנרגיה ירוקה באמצעות הקולטים שעל הגגות.
מערכות סולאריות לתעשייה, מותאמות לצרכים של המפעלים השונים, המבקשים לחסוך בשימוש בחשמל ובעלויות באמצעות מערכות סולאריות מתקדמות.

בשנים האחרונות שומעים יותר ויותר על המעבר לאנרגיה ירוקה. הדבר אינו מפתיע במיוחד על רקע המודעות ההולכת וגוברת לעתיד הסביבה שלנו. אנרגיה ירוקה היא מושג כללי המאגד תחתיו את כל סוגי האנרגיה שאינה פוגעת בסביבה. אנרגיה סולארית היא אחת מהדרכים לייצור אנרגיה ירוקה .

המטרה היא שאנרגיה ירוקה תחליף את האנרגיה המזהמת.

על מנת להפיק חשמל משתמשים כיום במקורות אנרגיה שייצורם מזהם את הסביבה כגון: נפט, פחם וגז. הרעיון במעבר לאנרגיה ירוקה הוא למצוא למקורות האנרגיה האלה תחליף שאינו מזהם את הסביבה וייצורו אינו מוגבל. אנרגיה סולארית היא אנרגיה ירוקה. באמצעות אנרגיה סולארית ניתן להפיק חשמל בצורה שאינה פוגעת בסביבה.  החשש הוא מפני התחממות כדור הארץ ולהשפעות של כך על אקלים כדור הארץ. ניתן למצוא אלטרנטיבות רבות למקורות אנרגיה מזהמים. באמצעות מערכת פוטו וולטאית ניתן להמיר את קרינת השמש לאנרגיה חשמלית. התקנת מערכת פוטו וולטאית  הופכת את מי שהתקין ליצרן חשמל המתוגמל על כך בתמורה כספית נאה. מדינות רבות בעולם הבינו שעל מנת לגרום לאזרחים לרכוש מערכות סולאריות עליהם לעודד אותם בעזרת תמריצים כספיים כאלה ואחרים. יש מדינות המסבסדות את עלות המערכת ואחרות המסבסדות את תמורת החשמל המיוצר וזאת על מנת לעודד את השימוש במערכות סולאריות. בשנת 2008 יצאה לדרך תוכנית ההסדרה לעניין מערכות סולאריות על סוגיה השונים במטרה לעודד מעבר למערכות סולאריות.

אנרגיה ירוקה ומערכות סולאריות כחלק מאנרגיה זו אינה בגדר חלום רחוק בישראל. זה קורה כאן ועכשיו ועל פי מצב העניינים כיום, זה צפוי להמשיך ולצבור תאוצה גם בעתיד